Ciepły montaż

Czym jest ciepły montaż okien i dlaczego warto go stosować?

Celem ciepłego montażu okien jest maksymalne ograniczenie występowania zawilgocenia, pleśni i zagrzybienia, które niestety są częstym efektem tradycyjnego montażu okien (patrz poniższe zdjęcia). Ciepły montaż gwarantuje minimalne straty ciepła oraz zapobiega erozji warstwy izolacyjnej – pianki poliuretanowej (pianka PU) na styku okna z murem.

Sztuka budowlana a tradycyjny montaż okien

W tradycyjnym montażu okien wilgoć z zewnątrz przedostaje się poprzez najsłabszy punkt – połączenie okna z murem. Wskutek tego następuje zawilgocenie izolatora (pianki PU) i erozja połączenia. W efekcie, po kilku latach pianka znika i możemy zaobserwować przemarzanie w glifie okiennym. Warto wiedzieć, że wilgotna pianka PU jest kolejnym mostkiem termicznym i dodatkowo powoduje straty ciepła. Oszczędzanie na profesjonalnym montażu, w przypadku okien energooszczędnych o dobrym współczynniku przenikania ciepła, nie ma więc żadnego sensu.

Na zachodzie ciepły montaż jako jedyny właściwy, został usankcjonowany prawnie, w przeciwieństwie do tradycyjnego montażu, który jest niezgodny ze sztuką budowlaną.

okno-1

okno-2

okno-1

okno-2

Przyczyny powstawania pary wodnej

Czasem na szybach okiennych widoczna jest od wewnątrz woda. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne jest zjawisko zwane kondensacją pary wodnej. Dochodzi do niego, gdy powietrze osiągnie określoną temperaturę (tzw. punkt rosy), w której para wodna zawarta w powietrzu staje się nasycona i zaczyna się skraplać, co widać m.in. w postaci mokrych od wewnątrz okien. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim należy ograniczyć występowanie tzw. liniowych mostków termicznych, czyli punktów, które charakteryzują się słabymi właściwościami termoizolacyjnymi. Im więcej mostków termicznych, tym większe prawdopodobieństwo przemarzania i zawilgocenia pomieszczeń oraz większe straty ciepła. Sposobem na uniknięcie mostków termicznych jest właśnie ciepły montaż okien.

Ciepły montaż okien a wilgotność

Prawidłowo wykonany ciepły montaż okien może nawet dwukrotnie zmniejszyć starty ciepła, ale nie rozwiąże problemu wilgotności względnej pomieszczenia. Szczelne przegrody sprawią, że spoina między oknem a murem nie zawilgotnieje, ale nadal będzie w najchłodniejszych miejscach wydzielać się kondensat czyli para wodna. Warto wspomnieć, że przykładowo czteroosobowa rodzina wydziela dziennie około 10 litrów wody w postaci pary wodnej... Problem zbyt dużej wilgotności rozwiąże dobra wentylacja lub wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Ten ostatni sposób jest jednak nieekonomiczny, ponieważ wietrzenie musi się odbywać również zimą, co naraża domowników na duże straty ciepła. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rekuperator – nowoczesna technologia wentylacji mechanicznej, pozwalająca znacznie zmniejszyć straty ciepła.

kondensacja-pary-wodnej

 

tabela

Infiltracja powietrza a energooszczędność

Kiedyś okna nie były szczelne i zapewniały dużą infiltrację powietrza (przypadkowy, niekontrolowany przepływ). Dawniej jednak energia nie była tak droga jak dziś, ale i komfort cieplny był nieporównywalnie gorszy. W dzisiejszych czasach okna, nie tylko z najwyższej półki, mają zgodnie z normami bardzo niską infiltrację powietrza, montaż jest znacznie szczelniejszy, a straty ciepła nieporównanie mniejsze. Skoro tworzymy szczelne i energooszczędne konstrukcje to musimy do nich dostosować rozwiązania służące wymianie powietrza, zgodne z nowymi normami i wymaganiami konsumentów.

Aby uniknąć wyżej wymienionych zjawisk i zamontować stolarkę zgodnie ze sztuką budowlaną i wytycznymi ITB zapraszamy do zapoznania się z jedynie prawidłowymi systemami montażu trójwarstwowego, lidera w tym zakresie firmę Tremco Illbruck którego jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem.

Systemy montażu trójwarstwowego „ciepłego” Tremco illbruck:

1. System illbruck i3 - uszczelnienia złączy okiennych
2. System illbruck MOWO - mocowanie i uszczelnianie złącza okiennego w płaszczyźnie ocieplenia budynku
3. Systemu illbruck EPDM - uszczelniania złączy okien aluminiowych

WAŻNE : Jako nieliczni na rynku posiadamy certyfikaty na wszystkie wymienione systemy montaż

Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu lub osobistej wizyty w naszym salonie ekspozycyjnym, mieszczącym się w Zielonce przy ul. Poniatowskiego 109. Chętnie doradzimy i podzielimy się innymi przydatnymi informacjami.

Nasze usługi wymagają plików cookie. Korzystając z nich, zgadzasz się na używanie przez nas tych plików. Więcej informacji